Przygotowanie dziecka na wizytę u okulisty

Pierwsza wizyta u okulisty może być dla dziecka stresującym przeżyciem, szczególnie jeśli wcześniej miało nieprzyjemne doświadczenia z lekarzami innych specjalności. Strach przed białym fartuchem można jednak zminimalizować. Podpowiadamy jak przygotować malucha do jego pierwszej wizyty.

snellen

Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma objawów związanych z pogorszeniem wzroku, warto żeby przed pójściem do szkoły zostało przebadane przez okulistę. Często nie zwracamy uwagi na pierwsze objawy pogorszenia się wzroku u dziecka. Dzieci mają bardzo dobrze rozwinięty mechanizm akomodacji, dlatego mogą przez długi czas „ukrywać” swoją wadę. Jest jednak kilka typowych objawów, które powinny zwrócić uwagę rodzica. Należą do nich:

  • częste mrużenie oczu;
  • zezowanie;
  • przypatrywanie się obiektom z bardzo bliskiej odległości (pochylanie się nad kartką, siadanie blisko telewizora);
  • trudności z rozróżnianiem figur z bliska i w oddali;
  • problemy z pisaniem i czytaniem

Każdy z tych symptomów powinien zaniepokoić rodzica i spowodować reakcję w postaci udania się na badanie wzroku.
Warto wytłumaczyć maluchowi na czym będzie polegało badanie. Okulista na początek przeprowadzi wywiad zarówno z rodzicem jak i z dzieckiem. Następnie poprosi dziecko o odczytanie literek bądź obrazków z tablicy Snellena. Ma to na celu ocenienie ostrości wzroku. Możemy przygotować dziecko na to badanie w domu. W tym celu możemy kupić lub wydrukować przykładową tablicę i poćwiczyć z dzieckiem odczytywanie kształtów i liter. Dzięki temu nie będzie się stresowało podczas tej czynności w gabinecie lekarskim.

Okulista będzie też musiał zakroplić dziecku specjalne krople, które czasowo upośledzają zdolność akomodacji. Dzięki temu będzie mógł określić czy dziecko posiada wadę wzroku. Wpuszczanie kropli do oczu może być dla dziecka stresujące. Na taką ewentualność również możemy przygotować dziecko. W aptece możemy kupić tzw. „sztuczne łzy” i podczas „zabawy w lekarza” pokazać dziecku jak się aplikuje kropelki. Ważne! W aptece koniecznie zapytajmy czy krople, które chcemy nabyć są odpowiednie dla dziecka w określonym wieku.

Najważniejsze to nie straszyć dziecka! Niedopuszczalne jest wyśmiewanie go, że po wizycie na pewno będzie musiał nosić okulary i będzie wyglądać jak oferma. Dzieci są bardzo wrażliwe na słowa innych, dlatego powinniśmy je wspierać na każdym kroku. Nie możemy demonizować badania.

Po wizycie u okulisty możemy nagrodzić dziecko jego ulubioną przekąską albo zabawą.

Leave a comment